top of page

נישואים מאושרים? יש חיה כזאת


יכול להיות שצמד המילים נישואים מאושרים הוא סובייקטיבי? האם אושר של זוג אחד יכול להיבחן באמת מידה של אושר זוגי? לא אחת אני נתקלת בזוגות המתקשים בכלל לתאר אושר, עבור עצמם ובטח שאושר זוגי.

האם אתה מאושר? האם הזוגיות שלך מאושרת?

ג'ון גוטמן אחד החוקרים הכי מפורסמים וידועים בעולם בתחום הזוגיות, נישואין ומערכות יחסים הוציא ספר הנקרא:

"שבעת העקרונות לנישואים מאושרים", הספר אינו חדש אך הוא תורגם בימים אלה לעברית ובכך עורר מחדש את השיח סביב מוסד הנישואים וזוגיות בכלל.

למה הספר נחשב כל כך מהפכני? אולי כי בין היתר כי הוא מתייחס למספרים ולמחקרים לצד פרקטיקה ברורה ל- "איך לעשות את זה".

זוגיות ומערכות יחסים בין בני זוג היא ענין מורכב וקשה, ובכל זאת, רובנו חיים בזוגיות ומחפשים אחריה באופן קבוע.

קשר זוגי מיני מחייב, היא אחת המתנות הכי גדולות שאדם יכול להעניק לעצמו.

חתיכת מתנה... אם המתנה הזאת דורשת עבודה קבועה, התעסקות יומיומית אז אולי צריך להגדיר מחדש את המילה מתנה ?

אחת ההנחיות הקבועות שלי בעבודתי עם זוגות, היא שזוגיות היא עבודה שאינה נגמרת. שכרה מתבטא ברווחיות שאין לה מדד גשמי וקצירת הפירות נמשכת על פני כל השנה.

מה הופך את מחקרו של גוטמן לאמין כל כך ?

הוא היחידי עד היום שערך מחקר אורך (מחקר המתפרס על פני שנים) וחקר אלפי זוגות מראשית דרכם ועד לתקופה של 25 שנה ועוד יותר.

הוא מצא שטיב הקשר בין בני זוג בתחילת דרכם עשוי לנבא את היכולת הזוגית שלהם לשרוד בשלב הראשון ולחיות חיים מאושרים בשלב השני.

המלצותיו של גוטמן ייראו אולי שטחיות או פשוטות, אך כיאה למי שלוקח את מחקרו ברצינות גמורה הוא הצליח לנבא באופן מדוייק את היכולת שיש לזוגות להישאר ביחד על בסיס אותן שבעת העקרונות.

שניה לפני שאפרוס את שבעת העקרונות כפי שמופיעים בספר, חשוב שתזכרו כי זה לא עוד יועץ או חוקר שערך מחקר מדגמי, אלא, הוא היחידי בעולם שבאמת הצליח לנבא הצלחה זוגית על פי מחקר שנמשך על פני יותר מ40 שנה.

אז מה חשוב לדעת?

מהם אותם שבעת העקרונות?

  1. אל תפסיקו לעולם ללמוד זה על זו. מערכת יחסים בה הכל פתוח וגלוי מזמינה שגרה מהירה של שעמום וחוסר אכפתיות. צאו מנקודת הנחה שתמיד אפשר ללמוד משהו חדש על הפרטנר שלכם.

  2. פרגון והערכה מתמשך. זוגות המגלים גילויי הערכה חיבה ופרגון אחד לשנייה, מתוך בטחון הדדי, ולא מרצה יצליחו לעבור משברים בקלות רבה יותר, ומכאן לריב פחות.

  3. היו שם אחד למען השנייה. ממש כמו בנדרים בחתונות, באושר ובעוני בבריאות ובחולי, היו חברים האחד של שניה, חפשו אחר החיובי בכל סיטואציה ולא מה צריך לתקן.

  4. הקשבה. היו מסוגלים לתת לפרטנר שלכם את היכולת להשפיע עליכם באופן כזה שדעתכם תשנה. אל תפחדו מהיכולת שלכם לשנות את הדרך בה אתם חושבים מתוך מקום מבין ומכיל ולא מתוך שמירה הדוקה על האגו.

  5. כמעט משני שליש מהבעיות הזוגיות הן לא פתירות. הם קונפליקטים שתצטרכו לחיות עם הידיעה שלא תהיה לכם עליה הסכמה. שימו דגש על השליש הנותר. טפלו במה שכן אפשרי וטפחו אותו.

  6. השלימו עם העובדה שהפרטנר שלכם שונה מכם. כל מחשבה על שינוי והתאמצות לשינוי האחר תוביל לתסכול מתמשך. שימו דגש על הצד השני באופן כזה שיאפשר לכם להתחבר אל עולמו, רצונותיו ושאיפותיו.

  7. משמעות משותפת. זוגות אשר חווים תחושת שותפות גורל, בעבר ובהווה, מתייחסים לעתיד המשותף בערכים משותפים, יחיו בזוגיות נפלאה. זה לא משהו שאפשר לכמת במספרים, אלא נטו תחושה הדדית.

בזוגיות, כמו בכל תחום בחיים אין קיצורי דרך. יש התמדה, והתמודדויות, יש עליות ויש ירידות. הדרך ארוכה קשה ומפרכת ולא, אין אפשרות אף פעם לנוח על זרי הדפנה.

הפירות כפי שציינתי בראשית דבריי יהיו מתוקים יותר ויימשכו על פני כל השנה /ים.

אם רק נמשיך את עבודת הזריעה.

ערכיו של ג'ון גוטמן הם אבן יסוד בעבודתי בקליניקה, אני בוגרת שני הקורסים שלו בנושא זוגיות ומערכות יחסים, ומאמינה גדולה בדרכו ובשיטתו.

אז קדימה! לעבודה

אם אתם נמצאים במשבר עמוק, כנראה שרק מקריאת ספר זה לא תגיע הישועה ותצטרכו בכל זאת לפנות לסיוע חיצוני.

טיפול וייעוץ זוגי היא בהחלט אחת האופציות לצד סדנאות ולמידה זוגית.

רק לעשות.

ענת סלע,

ייעוץ זוגי, גישור משפחה וגירושין, אימון למציאת זוגיות

מומחית למערכות יחסים.

73 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comentarios


bottom of page