top of page

הנשיקה שהלכה לאיבוד


"מתי נתנשק?"

שר אביתר בנאי וממשיך "אוהב אותך לנצח הבאתי לך פרחים יין ותפוזים", כמה ברור לנו היום שנשיקה היא אקט המסמל חיזור.

מתי התחיל כל המנהג הזה של נשיקות? האם נשיקה היא סימן תחילתו של קשר?

נשיקה היא ביטוי סימבולי תרבותי לקרבה, ומקובלת בכמעט כל הדתות. הן כסמל לכבוד והערכה, והן כסמל לתחילת מפגש ולסיומו.

נשיקות הופיעו לאורך כל ההיסטוריה האנושית, רק שעם השנים הנשיקה השתכללה ותפסה ממד פסיכולוגי ופיזי משמעותי לתחילתו של קשר ומערכת יחסים.

שאלתם את עצמכם פעם מהיכן נולד המונח "נשיקה צרפתית"? אז תכלס, אין לה באמת קשר צרפתי. המונח נולד באנגליה בתחילת המאה ה-19, כאות ביטוי לתרבות גסה והפרוצה של הצרפתים ומכאן " נשיקה צרפתית".

בצרפתית אגב, נשיקה זו מכונה "נשיקת לשון" פשוטו כמשמעו.

בעברית הפכה הנשיקה הצרפתית לפועל ממש ואפשר לומר בסלנג "הצטרפתנו", או לשאול הצטרפתתם? והפירוש ברור.

מה אנחנו יודעים על נשיקות?

בראשית האבולוציה, האמינו כי חילופי רוק בנשיקות עשוי להשפיע כאקט מרפא, היות וברוק נמצאים חיידקים המעלים את הרמת החומציות בפה ושומרים עליו מפני מחלות חניכיים.

עם הזמן הבינו שהכח המרפא הוא לא רק פיזי אלא גם נפשי. במהלך נשיקה סוערת, הגוף מפריש אדרנלין באופן זהה לזו המתרחשת במהלך פעילות גופנית מועצת. כך שאנו חשים "מעל הקרקע" בתחושה על זמנית, דפיקות לב מועצות וחום המתפשט בגוף. אנחנו חווים תחושת אושר, היות ובמהלך הרגע הקסום הזה אדרנלין משתחרר יחד עם אנדרופינים ואפילו דופמין האחראי על תחושת הסיפוק וההנאה במוח.

נשיקה היא התרופה הטובה ביותר. כך סיפרו לנו כילדים, וכך גם כתבה דבורה עומר בספרה, "הנשיקה שהלכה לאיבוד" וכמה חשוב היה למצוא אותה.

היום לילדיי אני נותנת נשיקה על מכה כואבת, כי נשיקה מרפאת את הכאב. אבל לא סתם. אותה נשיקה שניגנבנו עם היד מהלחי, אותה נשיקה שהלכה לאיבוד, היא אותה אחת במהלכה אדרנלין משתחרר במצב טראומה וכאב, ומכאן כוחה המרפא.

איך נשיקה משפיעה על מערכת היחסים?

מערכת יחסים טובה נשמרת אם בני הזוג מרבים להתנשק במהלך היום.

למעשה מחקר שנעשה ובחן ספציפית מגע בין בני זוג המערב נשיקות מצא שזוג המתנשק רבע שעה (לא ברצף) לפחות על פני יום שלם מגדיל את סיכויי האושר הזוגי שלו בעשרות אחוזים.

לפני שאתם רצים למדוד עם השעון, באופן כללי כדאי להגביר את המגע המזדמן בין בני זוג במהלך היום. ואם אתם לא ממש מתראים, אז השקיעו כמה דקות בבוקר, וכמה דקות בערב. זה תמיד עדיף על פני כלל לא.

מה הנשיקה בעצם מבטאת ?

בנשיקה, כמעט כל החושים מתערבים. חוש הטעם, חוש הריח, מגע, והמישוש. כאשר מתנשקים אנחנו מגבירים את הקרבה והמשיכה וקולטים את הריח, של האדם, חוש שעצמו מגביר את המשיכה. השפתיים שלנו רגישוצ מאוד, ובשפתיים ישנם חיישנים ורגישויות גבוהות יותר מאשר אלו הנמצאים בקצות האצבעות. כך שמהלך נשיקה צרפתית, גירוי עצבי במוח מתרחב הרבה יותר, ונדמה שכל המערכות מכוונות לרגע זה. אנחנו חשים רפויים יותר ומגורים יותר ומכאן נינוחים ואפילו מאושרים יותר.

מה עוד חשוב לדעת?

במחקר שנעשה נראה כי נשים מעריכות את הנשיקה במערכת יחסים הרבה יותר מגברים, והיא מסמלת עבורן כמעשה פולשני הרבה יותר מיחסי מין.

בתחרות נשיקות שנערכה בתאילנד, נשבר שיא גינס, כאשר בני זוג מתאילנד התנשקו במשך 58 שעות, 35 דקות ו-58 שניות ושברו את שיא העולם.

בתמונה שלהם בחיפוש קצר בגוגל, בסיום התחרות הזוג נראה תשוש במיוחד.

אולי בגלל שכל דבר הנעשה ייתר על המידה הוא אף פעם לא מומלץ.

אז אני לא אומרת לעמוד ימים שלמים ולהתנשק אבל מה שבטוח, שימו לב לזה שלצידכם. תנו אקסטרה תשומת לב, נשיקת בוקר טוב, לילה טוב, שלחו ברגע זה ממש אימוג'י עם נשיקה, וגבו את זה במעשה ממש.

תנו אקסטרה תשומת לב לנשיקה בליל השנה החדשה בחצות.

שתהיה שנה טובה!

ענת סלע (MA)

מטפלת זוגית ומאמנת למציאת זוגיות

מומחית למערכות יחסים

98 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

コメント


bottom of page