top of page

אומרים לנו שיש סקס אחר... אז אומרים


השבוע התיישבו אצלי בקליניקה זוג באמצע שנות ה40 לחייהם, כמעט 15 שנה יחד, יש תקשורת

טובה, שיחה קולחת ביניהם מתובלת עם הרבה הומור, וככה בין הדברים היא זורקת, "והלוואי שהדחף שלך לסקס היה מגיע קצת לתחזוקה של הגינה והבית", והיא מסתכלת עליי כדיי שאתן לה אישור.

מסתכל אלי הגבר, נבוך, כאילו נתפס בשעת מעשה.

"מה לעשות? יש לי רצון לעשות סקס עם אשתי, זה נשמע לי הגיוני".

מה יש לו לסקס שתופס תשומת לב אחרת עם הזמן, שמשנה סדר חשיבות ומעצים את השוני בזוגיות בין גברים לנשים? וכיצד הוא בא לידי ביטוי?

אצל גברים הליבידו תמיד עובד. המסוגלות לקפוץ מעיסוק אחד לסקס תעשה כהרף עין . (קראו עוד על כך במאמר שלי על נשים חושבות ספגטי וגברים קופסאות).

לעומתם, אצל נשים הליבידו עובד, אבל אחרת. נשים צריכות הכנה נפשית ורגשית לקראת סקס בעוד גברים, מגיבים בספונטנית תמידית.

במחקרים שונים שנעשו בארה"ב נראה כי מוטיבציה מינית אצל גברים לא רק חזקה יותר, אלא, היא גם הרבה יותר פשוטה, בעוד המוטיבציה אצל נשים מורכבת הרבה יותר.

נשים יחפשו חיבור רגשי, סביבתי ואפילו חברתי כדיי לעשות סקס, לעומת גברים להם נדרש הליבידו בלבד.

באחד המחקרים הגדולים ביותר בנושא התנהגויות מיניות שהוביל חוקר בשם פרופסור לאומן* מאוניברסיטת שיקאגו מצאו כמה עובדות מעניינות מאוד בנושא מוטיבציה לסקס גברים לעומת נשים:


1. גברים חושבים על סקס יותר מנשים. הרבה לפני האקט עצמו, גברים מתחת לגיל 60 חושבים על סקס לפחות פעם אחת ביום, לעומת נשים החושבות פעם בשלושה, ארבעה ימים. ככל שגברים ונשים מתבגרים, כל אחד מפנטז פחות, אך גברים עדיין מפנטזים בערך פי שתיים מנשים.


2. גברים רוצים סקס לעתים קרובות יותר מאשר נשים בתחילת מערכת יחסים, באמצע, ואחרי שנים רבות. ואם חשבתם שזה נכון רק לגבי הטרוסקסואלים, אז נמצא שגברים הומואים מקיימים יחסי מין לעתים קרובות יותר מאשר לסביות בכל שלבי הקשר. גברים גם אומרים שהם רוצים יותר פרטנרים למין במהלך חייהם, ומעוניינים יותר בסקס מזדמן. מידת ההיקשרות בכל אקט היא חד פעמית ולא מתמשכת לעומת נשים. אז כן גברים רוצים יותר סקס, מוכנים אליו יותר וספונטניים הרבה יותר מנשים. {עדיין זנות נפוצה יותר בקרב גברים המחפשים מין לעומת נשים}.


3. נשים חייבות הכנה לקראת סקס. הכנה נפשית, מנטלית, כך שאם לא רחצת את הכלים או הורדת את הזבל בזמן כנראה שלא תהיה מוכנות לסקס. לא מתוך מקום מתחשבן, אלא מתוך מקום של מחשבות אחרות שאינן מפנות מקום למין ואינטימיות מינית.


4. שינויים הורמונליים דחופים וקבועים אצל נשים משפיעות על החשק והמוטיבציה. כך שסביב המחזור החודשי, הריונות וגיל המעבר חלים שינויים פיזיולוגים המשפיעים באופן ישיר על הצרכים המיניים.


5. נשים זקוקות לתקשורת טובה ותחושת בטחון יציבה עם הפרטנר, כך שאם התקשורת אינה פתוחה מספיק, ולוקה בחסר, היצר המיני כבה, ומשפיע על הצורך בתשוקה. גם תחושת חוסר בטחון בקשר, במידה ויש עליות ומורדות בתחושת הבטחון הכללי מצד הגבר בבית, גם זה ישפיע באופן ישיר על הצורך בסקס.


חוץ מאשר ליפול לדיכאון מהמצב, ולחשוב שאין מה לעשות, יש פה עובדות, וכנראה שצריך להתמודד עם יצרים במקרה הטוב או להתמודד עם סירובים במקרה הפחות טוב.

אני אומרת שכמו בכל סיטואציה שלא מיטיבה עם המצב חייבים להיות יצירתיים. אז ידוע שהמוטיבציה משתנה, בין אם זה בגלל הגיל, משך זמן הזוגיות וצרכים פיזיולוגים.


עם עובדות לא ניתן להתווכח, אז מה כן ניתן לעשות? הרבה.

תשוקה ורומנטיקה היא אבן ייסוד במערכת יחסים, היא מקבלת צורות ופנים שונות במשך הזמן אך אין זו סיבה להפסיק לרצות בה ויש לעשות את כל המאמצים כדיי להשאיר אותה.

אחד האלמנטים שעוזרים לכבות את האש אצל זוגות היא הכמיהה לספונטניות מינית. זה אולי נשמע דבר והיפוכו אבל שימו לב לזה. כן, הכמיהה לספונטניות מינית אינה עושה חסד עם הזוגיות. לחשוב ולרצות . כמו שהיה פעם. אבל, כשיש מחויבויות, ילדים, בית עבודה, לא נשאר לספונטניות כמעט מקום. ואז המצב יכול להיות מאוד מתסכל. מה עושים?

מפסיקים לחפש ספונטניות. צרו ותכננו תשוקה, מיניות ורומנטיקה ביחסים. כן, הגדירו זמן מראש, ולתוך פרק זמן הזה הכניסו את כל הספונטניות הלא ממומשת .

מה הרעיון בליצור זמן מוגדר? הורדת מפלס הציפיה משני הצדדים. יצירת וודאות למתי כן יהיה סקס, ויצירת מרחב "מוגן" לטובת העניין כך שלא יפריעו לאינטימיות להשתולל.

על כך מדברת רבות גם אסתר פרל בספרה " אינטליגנציה ארוטית". תוסיפו את זה לכם לרשימת הקריאה. על ספרה ארחיב במאמר הבא.

ואם אתם עדיין חושבים על הפעם הבאה, אל תחשבו לבד. תכננו אותה יחד.

ענת סלע MA

מומחית למערכות יחסים

ייעוץ זוגי

גישור משפחה וגירושין

אימון למציאת זוגיות

*Edward Laumann; The Social Organization of Sexuality: Sexual Practices in the United States.

303 צפיותתגובה 1

פוסטים אחרונים

הצג הכול

1 Comment


אני נשוי שבע שנים בלי ילד, אז בעלי מתחיל להתנהג בצורה מוזרה, חוזר הביתה לאחרונה וכבר לא מבלה איתי, והוא התגרש ממני. אז נעשיתי מאוד עצובה ואבדה בחיים כי הרופא אמר לי שאין דרך להיכנס להריון, זה באמת יאמל את חיי. עד שנתקלתי בחבר שסיפר לי על DR ALABA מהאינטרנט, איך הוא עזר לנשים רבות עם בעיות דומות שעובר עלי, אז יצרתי איתו קשר בכתובת: dralaba3000@gmail.com והסברתי לו. הוא אמר לי את כל מה שאני צריך לתת לפני שהוא יכול לוותר על הכישוף להחזיר את בעלי, מה שעשיתי, והוא שלח תפילה עוצמתית שהייתי צריכה לומר באמצע הלילה בזמן שהוא מטיל את כישוף האהבה. זה היה נס 48 שעות אחר כך בעלי היחיד חזר אלי והתנצל על כל מה שעשה ואמר…

Like
bottom of page